piątek, 7 sierpnia 2015

Czy sztuka może nas uszczęśliwić?

Doświadczam w swojej pracy uszczęśliwiającej mocy sztuki, zarówno tej, którą odbieram, jak i tej, którą tworzę. I mocno wierzę w to, że sztuka jest ważna, potrzebna i może zmienić nasze życie. Na lepsze. Pisałam o tym już kiedyś i pewnie jeszcze nie raz napiszę, bo ten temat jest we mnie cały czas żywy, a wątpliwości, którymi też się już tutaj dzieliłam z różną siłą i częstotliwością- mimo głębokiego wewnętrznego przekonania- wracają i muszę być zawsze gotowa je odeprzeć.

Pozytywne nastawienie wobec tworzenia, przekonanie o tym, że sztuka jest dla każdego i każdy może być artystą, staram się przekazać Uczestnikom moich warsztatów "Artystyczne Inspiracje". Zachęcam ich przy tym do szukania w sobie pasji i talentów, stawiam przed nimi wyzwania, czasem na zajęciach naprawdę ciężko pracujemy. Uczymy się- ja też!- przekraczać ograniczenia jakie wynikają z naszych upodobań, antypatii, przyzwyczajeń i lęków przed oceną. Na zajęciach nie chwalimy ani nie krytykujemy swoich prac, nie urządzam dzieciom konkursów, nie porównuję efektów ich działań z żadnym schematem. A mimo to, a może - jak ufam - właśnie dlatego, z radością obserwuję ich rozwój: są pewniejsze siebie, coraz lepiej wiedzą, co lubią, a czego nie (na przykład Artystce Zuzannie nikt nie wmówi, że Picasso "Wielkim Artystą był" i że się "podoba" bo "podobać się musi" ;)), tworząc, szukają najlepszych dla siebie środków wyrazu: koloru, formy, tematu, nie pozwalają sobie niczego narzucić. I coraz rzadziej pytają, czy ładnie :) 

W ramach podsumowania roku artystycznych zmagań zorganizowaliśmy sobie sesję zdjęciową, wykonaną podczas tworzenia kolorowego, energetycznego obrazu-ścianki. 


Z każdym z moich Artystów przeprowadziłam krótki wywiad. Rozmawialiśmy o tym, czym jest sztuka, co to znaczy tworzyć, kim jest artysta. Cytaty z ich wypowiedzi umieściłam na zdjęciach z sesji.


Tu Artyści na występach gościnnych: 
 

Ostatnie zajęcia przed wakacjami spędziliśmy na sprawdzeniu naszej wiedzy teoretycznej na temat kolorów, technik i artystów, którymi inspirowaliśmy się w tym roku. Niektórzy nie wierzą, że tak młode osoby mogą być zainteresowane tego rodzaju informacjami i że są w stanie je zapamiętać i adekwatnie przywołać. Mam dowody na to, że pojęcia z teorii sztuki, nazwiska artystów (nawet trudne: Albrecht Dürer? Żaden problem!) i typowe dla nich techniki, znane obrazy i ich tytuły są dla dzieci równie atrakcyjne, jak tytuły i fabuły ulubionych bajek i imiona ukochanych lalek czy bohaterów. Naprawdę.


W świecie, w którym trzeba mieć papier na wszystko, moi Artyści też mają dyplomy ;)


"Artystyczne Inspiracje" będą kontynuowane od września, planuję otworzyć drugą grupę, można się już ze mną kontaktować w sprawie zapisów, zapraszam :)
Przepraszam za dłuuugie milczenie. Wciąż organizujemy się w naszym Nowym Miejscu na Ziemi, a poza tym pracowałam ostatnio więcej "w terenie" (warsztatuję w ramach "Plenerowych Artystycznych Inspiracji" :)). O wszystkim tym napiszę wkrótce. Tymczasem pozdrawiam Was serdecznie! Chętnie wypróbuję Wasze sposoby na przetrwanie upałów, macie jakieś? :)

1 komentarz:

  1. PIękne podsumowanie warsztatów :) Dzieło ściana energetyzujące, radosne, pełne pasji :) Miłe Cię przeczytać, po takiej przerwie ;)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny i pozostawione słowo! :)