czwartek, 24 maja 2012

Ornitologicznie:)

Przyznaję ze smutkiem, że kompletnie nie znam się na ptakach. Poznaję tylko kilka najbardziej znanych gatunków. Ale na naukę nigdy nie jest za późno, a gdy ma się dzieci, którym chce się pokazać świat, jest okazja, by uzupełnić własne braki w wiedzy :) Co też czynię na różne sposoby.

Jakiś czas temu robiliśmy razem teatrzyk- zainspirował mnie tekst z gazetki "Bajek-grajek" dołączonej do bajki "Doktor Nieboli", którą bardzo lubimy.






 Tekst "Nieproszeni goście" to w zasadzie gotowy scenariusz krótkiego przedstawienia. Występują w nim narrator i ptaki: Dzięcioł, Dudek, Sójka. Oraz Korniki.


Nasz teatrzyk to teatrzyk kukiełkowy- kukiełki i elementy scenografii (drzewo) namalowaliśmy na białym kartonie, a potem przykleiliśmy do długich patyczków szaszłykowych.


Przy malowaniu ptaków i korników korzystałam z  książki "Nasza przyroda" wydanej kiedyś przez Readers Digest, dosyć pomocnej, ładnie zilustrowanej (sprawdzamy w niej jak wyglądają zwierzęta, o których czytamy w innych książkach, na przykład ptaki z tuwimowskiego "Ptasiego radia" :)).
Przedstawienie odegraliśmy kilkakrotnie, Danusia nauczyła się kilku rzeczy o sójce, dzięciole, dudku i kornikach, pięknie malowała i wycinała drzewa.

A z innych naszych zajęć ornitologicznych: podglądamy sobie bieliki w ich gnieździe, o TUTAJ.
A na tej stronie gramy sobie w ptasie memo - "Mamo, gdzie był ten biegus rdzawy? Już tu gdzieś był." - usłyszeć taki tekst z ust swego czteroletniego dziecka-bezcenne!:)
Najmilej, oczywiście, spotykać ptaki na spacerze po parku i słuchać ich śpiewu. I chyba to właśnie zrobimy po obiedzie :)

A Wy lubicie ptaki? Rozpoznajecie je? Macie swoje pomysły na "ptasie" zabawy?
 Pozdrawiam!

16 komentarzy:

 1. Nie no super! Ty to masz pomysły na zabawę z dzieciakami:D A tak ornitologicznie to polecam Andrzeja Kruszewicza "Ptaki Polski" z płytą z głosami. Dwa wielkie tomy a ile cudownych zdjęc!
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No, właśnie koniecznie muszę się w jakiś fajny atlas zaopatrzyć. Dzięki za tytuł, notuję i poszukam :) Również pozdrawiam!

   Usuń
 2. łaaaaaaaaa, jestem pod wrażeniem umiejętności malarskich!

  OdpowiedzUsuń
 3. Tak samo jak Anita jest pod wrażeniem Twojego talentu. :)

  Kiedyś byłam laureatką konkursu wiedzy o ptakach drapieżnych, hahaha. :D Ale teraz już nie wiele z tego pamiętam, niestety.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ach, te konkursy :) Też ma za sobą kilka takich konkursowych osiągnięć, a wiedzy z nich w mojej pamięci niewiele, a szkoda.

   Usuń
 4. Piękne kukielki! W młodości byłam na dwóch obozach z polnocnopodlaskim towarzystwem ochrony ptaków, ale sama rozpoznaje wrobla na wolności i papuge...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Haha, Marysiu, to prawie jak ja! :) Wróbel i papuga- tych jestem zawsze pewna, w przypadku innych ptaków powiedzmy, że mam "pewne podejrzenia" :)

   Usuń
 5. Ależ mi trafiłaś w temat.:) Zwierzaki kocham od zawsze.:) Kiedy byłam w podstawówce Mama kupowała mi książki - leksykony - ssaki, ptaki, owady..ten z ptakami do tej pory wyciągam najczęściej.:) Mieszkam na osiedlu wieżowców, w mieście, ale - z trzech stron otaczają moje osiedle górki, w tej chwili zarośnięte krzewami, drzewami - istny raj dla ptaków i małych zwierząt (jeże co noc spacerują po trawniku pod moim blokiem:) Więc kiedy tylko zauważę nowego ptaszka, a mam wrażenie, że wciąż ich przybywa, oczywiście muszę go od razu wyszukać.:) I bardzo to lubię.:) Szczególnie, że nie każdy ptaszek daje się tak łatwo zauważyć.:) A rozróżniać je po śpiewie to sama przyjemność.:)
  Gdybyś bliżej mieszkała, chętnie zaprosiłabym Was na spacer z poznawaniem nowych ptaków.:)

  Wasze ptaszki rewelacyjne.:) Tak jak już dziewczyny wyżej pisały, pięknie malujesz.:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  A bieliki również podglądam.:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Och, rozróżnianie ptaków po śpiewie to już w ogóle wyższa szkoła jazdy! :) My mieszkamy nad rzeką i tu jest pełno ptaków, bardzo różnych, więc tym bardziej mi żal, że nie mam potrzebnej wiedzy, żeby dzieciom te ptaki pokazywać. Próbujemy po spacerze sprawdzać w książce lub na internecie co tez to mogło być, to co widzieliśmy, ale to już nie to...
   Może będzie kiedyś okazja wspólnie pospacerować :)

   Usuń
  2. Najlepiej chyba jest zrobić zdjęcie i wtedy szukać.:) Kiedyś, kiedy nie było jeszcze aparatów cyfrowych też starałam się jak najlepiej zapamiętać wygląd ptaszka, ale niektóre gatunki są do siebie bardzo podobne i rzeczywiście może być trudno znaleźć tego, którego się widziało..
   A na spacer zapraszam, jeśli tylko będziecie kiedyś w Gdyni lub okolicach.:) Pozdrawiam!:)

   Usuń
 6. wow, lesny temat, a dla nas rodziców lesnych aż milo na duszy sie zrobilo, że nie tylko my (zboczenie zawodowe) w zabawy przyrodnicze z dziećmi sie bawimy...
  tez jestem pełna podziwu dla Twoich malarskich zdolności, świetne kukiełki
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. Podziwiam talent malarski, bo ptaki wyglądają imponująco :) A ornitologiczne zapędy podzielam, ale z marnym skutkiem :( jakoś kiepsko idzie zaznajamianie się z gatunkami jedynie z książki ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. No cudnie spędzony czas! I nauka przy okazji. Bomba ♥

  OdpowiedzUsuń
 9. Aga jak ty rysujesz!!! bomba!! a lekcja dla dzieciaków mimo ze masz niedosyt swojej wiedzy i tak dla niech na pewno była wartościowa!! cudnie wszystko wyszło!

  OdpowiedzUsuń
 10. No i twierdzisz że malować nie potrafisz! A tu cała ornitologiczna kolekcja! Pięknie :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny i pozostawione słowo! :)